28 listopada 2022

Wokół powstania listopadowego

Aktualności

„Wokół powstania listopadowego 1830-1831 r.” to ogólnopolski quiz online, w którym wzięli udział również uczniowie naszej szkoły. Była to okazja do sprawdzenia swojej wiedzy historycznej w przeddzień rocznicy wybuchu jednego z największych zrywów niepodległościowych. W konkursie wzięło udział około dwa tysiące uczniów z całej Polski.


W nocy z 29 na 30 listopada 1830 r. w Warszawie rozpoczęło się Powstanie Listopadowe – zryw niepodległościowy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Przez 10 miesięcy 140 tys. ludzi prowadziło walkę z największą potęgą militarną Europy, odnosząc w niej poważne, lecz przejściowe sukcesy. Rozpoczęte w listopadową noc powstanie narodowe było największym wysiłkiem zbrojnym w polskich walkach wyzwoleńczych XIX wieku.

źródło: dzieje.pl

Organizatorami wydarzenia, objętego patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej, były Departamenty Szkolnictwa Wojskowego MON, Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie oraz Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne im. Kryptologów Polskich w Warszawie.