20 stycznia 2020

Warsztaty dla uczniów

Aktualności

Uczniowie Budowlanki kreatywnie wraz z kolegami z innych szkół zgłębiali tajniki pastiszu.

Warsztaty kreatywne dotyczące pastiszu filmowego odbyły się w Sali Kinowej Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu 20 stycznia 2020 roku. Prowadziła je p. Katarzyna Zabłocka, artysta plastyk, na co dzień nauczycielka w Liceum Plastycznym w Supraślu oraz prowadząca zajęcia z obszaru fotografii, filmu, animacji, eksperymentu na Wydziale Grafiki Politechniki Białostockiej.

Uczniowie wykonali serię zdjęć inspirowanych znanymi kadrami oraz obrazami. Mieli okazję stanąć po obu stronach obiektywu – zarówno robili zdjęcia, jak i pozowali, wcześniej zadbawszy o charakteryzację, światło i scenografię. Pracowali na filmach w reżyserii Andrzeja Wajdy dostępnych w Filmotece Szkolnej: „Brzezina”, „Wesele”, „Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru” oraz na obrazach takich malarzy jak: Johannes Vermeer, Georges de La Tour, Jacques-Louis David, Jacek Malczewski czy Stanisław Wyspiański. Efekty kilkugodzinnej pracy zostały omówione. Uczniowie przeanalizowali formalną stronę dzieł, rodzaje kompozycji, koloru i światła.

– Po dzisiejszych zajęciach jestem niesamowicie zaskoczona. Nie sądziłam, że cokolwiek powiązane ze sztuką może tak mnie zainteresować – stwierdziła jedna z uczestniczek. – Zawsze uważałam, że odznaczam się szczególnym brakiem wyobraźni. Cieszę się, że mogłam spróbować czegoś nowego – dodała.

Inni wypowiadali się równie entuzjastycznie: – To świetne warsztaty dla osób, które poszukują czegoś ciekawego i rozwijającego. – Atmosfera była bardzo przyjemna i wszyscy brali udział. Można było posmakować modelingu i sztuki fotografowania. – Dowiedzieliśmy się, jak ważne jest oświetlenie, że to jeden z najważniejszych elementów tworzenia dzieła wizualnego. – Całe zajęcia poprowadzone były w kreatywny sposób. – Super zabawa, a przy okazji świetna lekcja, która, być może przyda się w przyszłości.

Zajęcia organizowane przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Przedsięwzięcie współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

więcej