5 grudnia 2018

Spotkanie z Mistrzami /100 LAT ZSB/

Aktualności Sport Uczniowie Wydarzenia

5 grudnia 2018 r. trenerzy, zawodnicy, absolwenci Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zapasach zaprezentowali się uczniom Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu.

Było to pierwsze spotkanie z cyklu, w którym uczniowie Budowlanki będą mieli okazję porozmawiać z wyjątkowymi osobami, które tworzyły i tworzą naszą Szkołę. Rok szkolny 2018/2019 został ogłoszony jubileuszowym rokiem Zespołu Szkół Budowlanych.

Pierwszymi gośćmi byli sportowcy ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zapasach w Zespole Szkół Budowlanych w Radomiu, którzy już od 20 lat sławią naszą szkołę w Polsce. Trenerzy, uczniowie i absolwenci – Włodzimierz Zawadzki, Zdzisław Kolanek, Łukasz Fafiński, Arkadiusz Kułynycz i Michał Dybka – są najlepszymi zapaśnikami w Polsce.

Uczniowie, którzy przysłuchiwali się rozmowie, przekonali się, że bycie zapaśnikiem nie jest łatwe. To droga pełna treningów, pilnowania diety, pracy nad sobą, wyrzeczeń. Trzeba być gibkim, sprytnym, szybkim, a przede wszystkim mieć mocny charakter, odwagę i chęć rywalizacji.

Rozmówcy opowiedzieli również o początkach przygody z zapasami. Włodzimierz Zawadzki, Mistrz Olimpijski z Atlanty (1996), Zdzisław Kolanek, wielokrotny Mistrz Polski, kierownik i trener Szkoły Mistrzostwa Sportowego, Łukasz Fafiński, Mistrz Polski (2003), absolwent Budowlanki, obecnie trener Szkoły Mistrzostwa Sportowego – wszyscy zgodnie przyznali, że ich wielkim mentorem jest Marian Osiński, który zaszczepił w nich umiłowanie zapasów i zawsze okazywał wsparcie.

Arkadiusz Kułynycz, Mistrz Świata (2011), Mistrz Europy (2012), absolwent Budowlanki, opowiedział o tym, jak ważna dla zawodnika jest samodyscyplina. Zwrócił uwagę na to, że zapasy to nie tylko walka i treningi. Jest to też okazja do poznania nowych ludzi, zawarcia znajomości i przyjaźni, które zostają na długi czas.

Michał Dybka, Mistrz Polski (2018), uczeń klasy 3tb1, mówił o tym, jak godzi naukę w Budowlance z treningami w SMS-ie. Zwrócił uwagę na to, że nauczyciele rozumieją i wspierają swoich podopiecznych.

Obecnie w Szkole Mistrzostwa Sportowego trenuje dziewiętnastu uczniów Zespołu Szkół Budowlanych.