24 listopada 2022

MOVEMBER 2022 W ZSB

Aktualności

24 listopada w Zespole Szkół Budowlanych przeprowadzone zostały profilaktyczne badania z krwi dla mężczyzn obejmujące diagnostykę pod kątem raka jąder oraz raka prostaty. Badania nie wymagają bycia na czczo. Uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół Budowlanych wzięli udział w kampani MOVEMBER już kolejny raz.

Wypowiedzi nauczycieli i uczniów na temat kampani prowadzonej w ZSB można wysłuchać i przeczytać w artykule na stronie Radia Plus

Badania przeprowadziło Laboratroium analiz Medycznych MEDICA. Partner strategiczny: Abbott.

Szacuje się, że co 3 mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80 roku życia zachoruje na raka prostaty. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45. roku życia. Nowotwór ten zajmuje niezmiennie 4. miejsce pod względem śmiertelności na świecie. Coraz więcej wiemy na temat czynników mogących wpłynąć na rozwój choroby nowotworowej, jak również na temat profilaktyki i badań profilaktycznych. To właśnie w tym celu powstała kampania Movember, po polsku – Wąsopad.


Termin Movember powstał w wyniku połączenia dwóch wyrazów moustache – wąsy oraz November – listopad. Celem kampanii Movember jest zmiana oblicza męskiego zdrowia, natomiast wąsy, które przez twórców zostały ustanowione symbolem kampanii, mają ową zmianę oblicza komunikować. Luźna i zabawna forma kampanii sprzyja podejmowaniu trudnych i ważnych tematów.


Idea kampanii Movember jest prosta – przez cały listopad mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności, ale również aby wzbudzić ciekawość otoczenia oraz zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder.


Tekst na podstawie artykułu.