29 listopada 2021

Malarskość filmu 3.0

Aktualności Uczniowie

Uczniowie czterech klas technikum wzięli udział w zajęciach pod nazwą Malarskość filmu 3.0. To nowatorski program edukacyjny upowszechniający wiedzę o najważniejszych polskich filmach zainspirowanych malarstwem i grafiką. Składa się z analizy i interpretacji filmowych i malarskich dzieł sztuki podczas wykładu prowadzonego przez dra Macieja Dowgiela z Muzeum Kinematografii w Łodzi. Następnie uczniowie obejrzeli film związany tematycznie z zajęciami. Na końcu odbyły się warsztaty twórcze inspirowane filmem i poznanymi dziełami sztuki. Uczestnicy zajęć tworzyli własne obrazy, malowali, rysowali, inscenizowali, odtwarzali kadry.
 
W warsztatach wzięły udział wychowawczynie klas: p. Ewa Wojciechowska, p. Anna Król, p. Małgorzata Karbowiak i p. Katarzyna Kucharczyk, które wspierały kreatywne działania uczniow oraz organizację zajęć.
 
Każde spotkanie dotyczyło innego polskiego filmu i różnych twórców malarstwa:
 
25 października 2021 r. (2osp) – Symbolika malarstwa XIX-wiecznego i mistyka pisania ikon w filmie animowanym Kamila Polaka „Świteź”;

28 października 2021 r. (1bp1) – Średniowieczne inspiracje architektoniczne i współczesne inspiracje malarskie w filmie animowanym Tomasza Bagińskiego „Katedra”;

9 listopada 2021 r. (4tb2) – Łódź odmalowana kamerą Edwarda Kłosińskiego i Witolda Sobocińskiego w filmie „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy;

24 listopada 2021 r. (3tb1) – Szaleństwo codzienności, codzienne szaleństwo, czyli słów kilka o życiu artystów – „Ostatnia Rodzina” Jana P. Matuszyńskiego.

Zajęcia odbyły się w szkolnej sali kinowej. Wzięli w nich udział również nauczyciele mający zajęcia tego dnia w klasach. Zorganizowł je p. Jarosław Basaj.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz środków Miasta Łódź.
Więcej informacji na stronie Muzeum Kinematografii w Łodzi.