25 kwietnia 2024

Dzień Europejski w ZSB

Aktualności

25 kwietnia 2024 roku w Zespole Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Radomiu odbył się Dzień Europejski z okazji 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Obchody poprzedzone zostały konkursami: Wiedzy o Unii Europejskiej, na plakat z okazji 20-lecia przystąpienia Polski Do Unii Europejskiej oraz na własną interpretację „Ody do radości”. W konkursach wzięli udział uczniowie ZSB oraz 1LO CN-B im. Polskich Spadochroniarzy. Uroczyste wręczenie dyplomów odbyło się podczas szkolnego Dnia Europejskiego.

W drugiej części obchodów tego ważnego dnia odbyła się prezentacja wylosowanych przez poszczególne klasy państw Unii Europejskiej. Dzięki czemu uczniowie szkoły mogli poznać tradycje i zwyczaje oraz kuchnię państw unijnych. Przy stoisku włoskim własnoręcznie można było wykonać tradycyjny włoski makaron. Ci, którzy zatrzymali się przy prezentacji Finlandii już teraz mogli napisać list do Świętego Mikołaja, natomiast reprezentacja Belgii częstowała frytkami, goframi i czekoladą. Odwiedzający Belgów mogli również poznać ciekawostki związane z państwem na każdą literę alfabetu łacińskiego. Podczas tego ważnego dnia nie mogło zabraknąć reprezentacji Polski i naszych narodowych przysmaków. Uczniowie w strojach ludowych serwowali odwiedzającym ich stoisko między innymi pajdy chleba ze smalcem i kiszonymi ogórkami. Grecy postawili na mitologię i utrwalenie związków frazeologicznych rodem ze starożytnych polis, natomiast Holendrzy na wiatraki i tulipany. Niemcy i Estończycy postawili na poznanie ich kultury. Francuzi i przedstawiciele Malty serwowali swoje lokalne smakołyki.

Wisienką na torcie w prezentacji państw unijnych była Hiszpania. Państwo to wspólnie zaprezentowali uczniowie i nauczyciele biorący udział w projekcie „Erasmus”. Pokazano zdjęcia i pamiątki przywiezione z wymiany międzynarodowej oraz zaserwowano liczne przysmaki kuchni hiszpańskiej.

Dzień Europejski i towarzyszące mu konkursy przygotowały nauczycielki: Sylwia Jachimkowska, Urszula Lutka, Beata Majewska oraz Iwona Nabzdyk, a klasom prezentującym państwa Unii patronowali wychowawcy.