26 października 2023

Bądź zdrowym facetem! MOVEMBER 2023

Aktualności

Bądź zdrowym facetem: skorzystaj z bezpłatnych badań, które w naszej szkole odbędą się 7 listopada od godz. 8.00

Badanie jest bezpłatne, polega na pobraniu próbki krwi i skierowane jest do wszystkich pełnoletnich mężczyzn – uczniów, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych szkoły. 

7 listopada od godz. 8.00 w Zespole Szkół Budowlanych ZSB w Radomiu przeprowadzone zostaną profilaktyczne badania z krwi dla mężczyzn obejmujące diagnostykę pod kątem raka jąder oraz raka prostaty. Badania nie wymagają bycia na czczo. Zapraszamy wszystkich uczniów i pracowników szkoły.

Badania przeprowadzi Medica Laboratorium Analiz Medycznych Partner strategiczny: Abbott.

Szacuje się, że co 3 mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80 roku życia zachoruje na raka prostaty. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45. roku życia. Nowotwór ten zajmuje niezmiennie 4. miejsce pod względem śmiertelności na świecie. Coraz więcej wiemy na temat czynników mogących wpłynąć na rozwój choroby nowotworowej, jak również na temat profilaktyki i badań profilaktycznych. To właśnie w tym celu powstała kampania Movember, po polsku – Wąsopad.

Termin Movember powstał w wyniku połączenia dwóch wyrazów moustache – wąsy oraz November – listopad. Celem kampanii Movember jest zmiana oblicza męskiego zdrowia, natomiast wąsy, które przez twórców zostały ustanowione symbolem kampanii, mają ową zmianę oblicza komunikować. Luźna i zabawna forma kampanii sprzyja podejmowaniu trudnych i ważnych tematów.

Idea kampanii Movember jest prosta – przez cały listopad mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności, ale również aby wzbudzić ciekawość otoczenia oraz zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder.

Tekst na podstawie artykułu ze: zwrotnikraka.pl – portal onkologiczny