Warsztaty pt. „Współczesne kino polskie wobec PRL-u” odbyły się w Sali Kinowej ZSB, 8 stycznia. To inspiracja zarówno dla maturzystów, jak i młodszych uczniów. Wzięła w nich udział młodzież z wielu szkół z Radomia i Pionek.
– Bardzo pozytywna energia i fajne zadania dotyczące filmów, to było najlepsze – takimi entuzjastycznymi opiniami dzielili się uczestnicy warsztatów, które prowadził dr Karol Jachymek.
Młodzież przygotowała własne filmiki i zagadki. Było twórczo, zabawnie i pouczająco. – Świetnie, że mieliśmy możliwość bliższego poznania innych osób podczas przygotowywania filmików czy storyboardów ; było kreatywnie.
Okazało się, że nawet pozornie błahe historie mogą rozwinąć się w fascynujące opowieści. Uczniowie zajęli się znanymi tytułami polskiej kinematografii, a także wydarzeniami związanymi z najbliższą okolicą, które mogłyby zostać w ciekawy sposób zekranizowane.
– Dużo dobrego humoru i trochę szaleństwa na początku pozwoliło przełamać bariery – mówili uczniowie. Podczas zajęć podzielili się swoimi skojarzeniami dotyczącymi hasła „PRL” – kolejki, cenzura, komunizm, bieda, jedzenie na kartki – i prowadzili dyskusję o postrzeganiu minionych czasów przez współczesnych Polaków oraz o tym, jaką rolę spełnia kino.
– Myśleliśmy, że wcale nie ma wielu tytułów dotyczących tamtych lat. Nie potrafiliśmy wymienić więcej niż kilka filmów. Okazało się, jednak, że byliśmy w błędzie – stwierdził jeden z uczniów. Prowadzący przywołał produkcje zrealizowane od końca lat 80., przedstawił fragmenty kilku i opowiedział parę związanych z nimi historii.
Na zakończenie wiele radości sprawił wszystkim quiz podsumowujący spotkanie i sprawdzający przyrost wiedzy na temat polskich filmów o PRL-u. – Panowała świetna atmosfera. – Szkoda, że tak szybko się skończyło…
Rzeczywistość Polski Ludowej, tak chętnie pokazywana przez polskich filmowców, stała się dzięki tym warsztatom bliższa także dla uczniów radomskich i pionkowskich szkół, którzy wzięli w nich udział.
Zajęcia organizowane przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Przedsięwzięcie współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Koordynacja: Jarosław Basaj, Lider Filmoteki Szkolnej, woj. mazowieckie.