4 września 2019

Śladami Marii Kelles-Krauz

Aktualności

Uczniowie klasy 4tg2 wzięli udział w grze miejskiej śladami Marii Kelles-Krauz w 50. rocznicę jej śmierci. Ten niezwykły spacer po Radomiu był imprezą towarzyszącą uroczystościom odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej wybitnej radomiance.

Uczniowie świetnie poradzili sobie z odczytaniem mapy Radomia z 1919 roku, w imponującym tempie odpowiedzieli na pytania związane z życiem i działalnością społeczną bohaterki oraz odnaleźli dom, w którym mieszkała Maria Kelles-Krauz, co było sporym wyzwaniem. Drużyna reprezentująca ZSB pod opieką pani Sylwii Jachimkowskiej występowała w składzie: Patryk Kulik, Piotr Lendzion, Mikołaj Bartnik, Wiktoria Warchoł, Aleksandra Król, Seweryn Stachula.

Maria Kelles-Krauz była pierwszą kobietą w Polsce, która tuż po uzyskaniu przez kobiety praw wyborczych przewodniczyła Radzie Miejskiej. Pełniła funkcję przewodniczącej przez prawie dwie kadencje, w latach 1919-1926. Była działaczką na rzecz odzyskania niepodległości przez Polskę, a także inicjatorką powstania w Radomiu Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Takiej postaci nie sposób pominąć w edukacji młodych ludzi.

(4. września 2019 r.)